Izolacja Domu

Długo i szczęsliwie - zdjęcie otwierające Długo i szczęsliwie - zdjęcie otwierające
Etap 1

Autor: Marcin Marciniuk

Rozpoczynamy "projekt: nowy dom". Krok pierwszy - planowanie efektywnej izolacji

Wraz z nadejściem wiosny do życia budzi się i nabiera rozpędu nie tylko natura, ale i… branża budowlana. Łaskawsza niż zimą pogoda sprzyja rozpoczynaniu remontów i budów. Jeżeli planujesz podobne przedsięwzięcie i na horyzoncie majaczy "projekt: nowy dom", przybywamy z pomocą. Doradzamy, tłumaczymy, rozwiewamy wątpliwości. Krok po kroku. Pierwszy z nich – mądre planowanie.

1

etap

W obliczu dynamicznych i niestety niespecjalnie korzystnych dla nas – konsumentów zmian cen: energii do ogrzania i chłodzenia domu, materiałów budowlanych, kosztów pracy, niezwykle istotne jest, aby świadomie podejść do tematu izolacji budynku. Zmiany te wpływają bezpośrednio na koszty budowy i utrzymania nieruchomości. Tym samym planując budowę bądź remont, musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że efektywna izolacja stała się nie tylko kwestią techniczną, ale także, a może przede wszystkim strategiczną, która ma kluczowe znaczenie tak dla aktualnego i przyszłego budżetu domowego, jak również komfortu życia czy nawet środowiska.

Izolacja ma realny wpływ na nasze życie – szereg dowodów

Rola izolacji w jest wielowymiarowa i wpisuje się w szersze konteksty ekologiczne, ekonomiczne oraz społeczne. Efektywna izolacja to nie tylko oszczędność energii i redukcja kosztów utrzymania, ale także kluczowy element strategii mającej na celu zbudowanie zdrowej, komfortowej i ekologicznej przestrzeni życiowej. Konkretne przykłady? Nic prostszego.

Dobrze zaplanowana i wykonana izolacja budynku efektywnie zatrzymuje ciepło wewnątrz, zmniejszając tym samym zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzewania czy ułatwia chłodzenie w trakcie upałów. Co za tym idzie? Dla przykładu zastosowanie wełny skalnej jako materiału izolacyjnego pozwala znacząco obniżyć koszty energii i ogrzewania.

Ponadto przyczynia się do znacznej poprawy jakości powietrza wewnątrz. Umożliwia to stworzenie zdrowszego środowiska dla mieszkańców, wolnego od problemów związanych z wilgocią, pleśnią czy zanieczyszczeniami z zewnątrz. Realnie przyczynia się do poprawy ogólnego samopoczucia i zdrowia mieszkańców.

Równie ważnym aspektem jest jej wpływ na komfort akustyczny.

Materiały izolacyjne, takie jak wełna skalna, mogą skutecznie tłumić hałasy dochodzące z zewnątrz, a także redukować przenikanie dźwięków między pomieszczeniami.

Pomiary laboratoryjne pokazują, że izolując ścianę działową wełną skalną ROCKWOOL, w idealnych warunkach słychać tylko połowę hałasów dochodzących z innych pomieszczeń w porównaniu do tej samej ściany bez izolacji.”

David Howard i James Angus “Acoustics and Psychoacoustics”, Focal Press, Oxford (2000)

To sprawia, że izolacja staje się nieodłącznym elementem projektowania przestrzeni mieszkalnych i użytkowych, które promują spokój i ciszę, będące wartościami coraz bardziej pożądanymi w szybkim i często hałaśliwym tempie współczesnego życia.

W obliczu rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństwa, wybór materiałów izolacyjnych jest także istotną kwestią odpowiedzialności za środowisko. Stawianie na rozwiązania ekologiczne, takie jak naturalne materiały izolacyjne, które podlegają w 100 proc. recyklingowi jest wyrazem troski o przyszłość planety i zdrowie przyszłych pokoleń.

  • Według wyliczeń ekspertów w raporcie "6 Paliwo" budynek po termomodernizacji to nawet 70 proc. zaoszczędzonej energii w skali roku, co daje, w zależności od metrażu, od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych oszczędności rocznie.

  • Wełna skalna ROCKWOOL pozwala cały rok cieszyć się w domu ciszą i stabilną temperaturą: chłodem podczas upałów i przyjemnym ciepłem zimą. Dzięki temu dodatkowo zmniejszysz emisję szkodliwych substancji, a powietrze w twoim otoczeniu będzie czyste.

  • Produkty izolacyjne z wełny skalnej ROCKWOOL pochodzą z w pełni naturalnych surowców. Skutecznie poprawiają efektywność energetyczną budynku i chronią go przed ogniem, wilgocią i pleśnią, jak również dbają o środowisko, ograniczając emisję smogu.

Jak zaplanować termomodernizację?

Należy pamiętać, że termomodernizację budynku zaczynamy od izolacji, ponieważ najpierw należy ograniczyć zużycie energii, a dopiero później wybieramy źródło ciepła. Wtedy dopiero możemy liczyć na zmniejszenie kosztów utrzymania domu. Przed rozpoczęciem właściwych prac i przygotowań powinno się zlecić audyt energetyczny budynku. Pozwala on określić energooszczędność budynku, a także przedstawić zakres i koszt prac, które będą konieczne przy jego termomodernizacji.

Do wykonania

audytu energetycznego.

Audyt energetyczny

Audyt energetyczny wiąże się nie tylko z termomodernizacją czy remontami. To także analiza i ocena aktualnego stanu pozyskiwania energii, jej użytkowania w badanym obiekcie oraz wskazanie sposobów poprawy aktualnego stanu

przydadzą się oryginalny projekt budynku i projekty dotyczące robót wykonywanych w budynku, książka obiektu budowlanego, informacje na temat przeglądów okresowych, faktury za energię i informacje o zużyciu ciepła, a także wytyczne dotyczące warunków zabudowy i informacja, czy budynek jest pod ochroną konserwatora zabytków. Audytor sporządzi informacje dotyczące wskaźników powierzchniowych i kubaturowych budynku, sposobu przygotowywania ciepłej wody oraz ogrzewania, a także sprawdzi moc systemu grzewczego i obliczy zużycie energii.

Wybór odpowiednich materiałów

Równie ważne, jak dobry plan są dobre materiały do ocieplenia. Dlatego warto postawić na nowoczesne rozwiązania, takie jak wełna skalna ROCKWOOL. Skuteczne ocieplenie budynku to tylko jedna z jej zalet. Ponadto ważną cechą wełny skalnej, którą na pewno doceni inwestor, jest jej trwałość i niezmienność cech izolacyjnych przez dziesięciolecia. Ma to znaczący wpływ na wartość nieruchomości. Dodatkowo ogranicza hałasy z zewnątrz, pozwala uzyskać zdrowy mikroklimat i chronić wnętrza przed pleśnią. Ściany ocieplone wełną skalną schną 4 razy szybciej niż ściany ocieplone sztucznymi materiałami izolacyjnymi. Wełna skalna to bezpieczne rozwiązanie, ponieważ jest materiałem niepalnym i stanowi zaporę dla rozprzestrzeniania się ognia.

Sam materiał to nie wszystko, ważny jest też sposób montażu. W przypadku wełny skalnej ROCKWOOL można zastosować metodę nadmuchu. Dzięki niej w łatwy sposób ocieplisz stropy, podłogi, ściany działowe i szkieletowe, poddasze i ściany zewnętrzne. Wystarczy np. 1 dzień, żeby ocieplić poddasze wysokiej jakości materiałem niezależnie od pory roku oraz temperatury zewnętrznej. Do nadmuchu używa się wełny GRANROCK SUPER, która jest wdmuchiwana z użyciem specjalnej maszyny.

Ale tę i inne kwestie rozwiniemy w kolejnym artykule, do którego serdecznie zapraszamy! Po prostu scrolluj dalej 😊

Audyt energetyczny to podstawa przy planowaniu termomodernizacji budynku.

Statystycznie najwięcej ciepła ucieka przez dach i ściany.

Od 2021 r. obowiązuje maksymalny współczynnik przenikania ciepła, który wynosi do 0,20 W/(m2K)

Etap 2

Autor: Wojciech Grzesiak

Wybór materiałów izolacyjnych. Dlaczego warto postawić na wełnę skalną?

Wiesz już, co należy zrobić przed przystąpieniem do sporządzenia projektu izolacji, więc możesz rozejrzeć się za materiałami izolacyjnymi. Na rynku jest wiele rozwiązań i każde z nich ma swoje wady i zalety. Czy istnieje złoty środek? Zaraz się o tym przekonamy.

Etap 2

Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Pierwsza rzecz to wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ, a więc

współczynnik lambda

To współczynnik przewodności cieplnej. Pokazuje on nam jaka ilość ciepła przechodzi w czasie jednej sekundy przez 1m² powierzchni materiału, przenikając przez jego warstwę o grubości 1 m, gdy po jej obu stronach różnica temperatur wynosi 1°.

Im mniejsza jest jego wartość, tym lepsza będzie izolacyjność cieplna materiału. Oznacza on zdolność przewodzenia ciepła przez dany materiał.

Drugi parametr to współczynnik ciepła U, który określa, ile ciepła wydostaje się poza budynek. Tu zasada jest podobna, jak w przypadku współczynnika lambda – im jest niższy, tym lepiej. Warto wiedzieć, że w domach wybudowanych po 1 stycznia 2021 r. ściany muszą mieć współczynnik U do 0,20 W/(m2K). Na wartość współczynnika przenikania ciepła U składają się grubość materiału i wartość współczynnika lambda.

Poznaj wełnę skalną

Tyle teorii, a teraz czas na praktykę. Na rynku jest wiele typów materiałów, ale najbardziej wyróżnia się wełna skalna. Dlaczego? Powstaje z naturalnych surowców, takich jak bazalt i skały wulkaniczne, które są poddawane zaawansowanemu procesowi produkcyjnemu. Skały są topione, a następnie przekształcane w delikatne włókna. Tak wykonany materiał ma doskonałe właściwości termiczne i akustyczne. Dzięki najwyższemu poziomowi odporności na ogień wełna skalna znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa.

Uniwersalna i bezpieczna

Kiedy najlepiej stosować wełnę skalną? Zazwyczaj ociepla się nią połacie dachowe, drewniane stropy, ściany szkieletowe oraz dwuwarstwowe. Kluczem do sukcesu jest oczywiście odpowiedni dobór grubości warstwy izolującej oraz właściwy montaż. Wełna skalna jest zwarta i sztywna, więc doskonale sprawdzi się przy płaskich dachach, zwłaszcza tych dodatkowo obciążonych przez panele fotowoltaiczne.

Wełna skalna jest bezpieczniejsza od styropianu

Zadbaj o zdrowie

Wełna skalna to również doskonałe rozwiązanie dla dbających o zdrowie. To materiał, który zabezpieczy dom przed nadmiarem wilgoci, dzięki czemu można łatwo zapanować nad poziomem wilgotności w pomieszczeniach. Dzięki

przepuszczalności

Powietrze wewnątrz budynku ma wyższą temperaturę i stopień wilgotności niż to na zewnątrz. Zgodnie z prawami termodynamiki jest ono wypierane, aby zrekompensować powstałą różnicę. Kiedy izolacja budynku ma niską paroprzepuszczalność, wilgoć nie będzie miała szans na wydostanie się i dojdzie do jej kondensacji i powstawania pleśni.

wełna skalna utrzymuje wilgotność w bezpiecznym przedziale od 40 do 60 proc.

To także materiał uznawany za bezpieczny przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), ponieważ nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych. Wełna skalna doskonale tłumi hałas i wibracje, a więc poprawia samopoczucie domowników i zadba o ich dobry sen. Zużyta wełna skalna może być z łatwością poddana recyklingowi, ponieważ produkuje się ją z naturalnych surowców .

Jak widzisz, wełna skalna ma bardzo wiele zalet, które sprawiają, że jest bezpiecznym, przyjaznym i uniwersalnym materiałem termoizolacyjnym. W kolejnych krokach poznasz tajniki prawidłowego montażu i wspólnie policzymy, ile możesz zaoszczędzić, wybierając ten materiał.

Etap 3

Autor: WOJCIECH GRZESIAK

Instalacja termoizolacji. Najlepsze praktyki i typowe błędy

Nawet najlepszy projekt i najlepsze materiały nie sprawdzą się, jeśli termoizolacja nie będzie właściwie wykonana. Dlatego warto wiedzieć, jakie są najlepsze praktyki i najczęstsze błędy, których należy unikać, jeżeli prace mają być wykonane prawidłowo. Ewentualne niedociągnięcia pociągną za sobą konsekwencje w postaci np. wyższych rachunków za energię elektryczną i ogrzewanie.

3

etap

Kiedy można rozpocząć prace ociepleniowe? Najpierw należy zakończyć roboty dekarskie i wszelkie tzw. roboty mokre, a więc tynkowanie i wykonanie wylewek. W przypadku nowego budynku ocieplenie powinno być wykonywane zgodnie z dokumentacją projektową. To rzadka praktyka, ale pozwala uniknąć błędów i przyda się w przyszłości, kiedy postanowisz przeprowadzić remont.

Co powinien zawierać projekt?

Projekt powinien zawierać informacje o zastosowanych produktach i ich parametrach, a także detale architektoniczne miejsc narażonych na utratę ciepła. Obecne wymogi Warunków Technicznych zakładają graniczne wartości współczynników przenikania ciepła. Wspominaliśmy o tym w poprzednim tekście. W przypadku dachów maksymalna wartość powinna wynosić U = 0,15 W/m2×K, a dla ścian zewnętrznych budynku wartość U = 0,20 W/m2×K. Współczynnik przenikania ciepła określa, ile energii wyrażonej w watach przenika przez 1 metr kwadratowy przegrody, gdy różnica temperatury z obu jej stron wynosi 1 K (kelwin).

Jak wykonać izolację poddasza?

Wszystko zaczyna się od odpowiedniego materiału. Najlepiej, żeby był elastyczny, miał odpowiedni współczynnik przewodzenia ciepła, a także charakteryzował się doskonałą

sprężystością

Dzięki swojej sprężystości mineralna wełna skalna lepiej wypełnia przestrzenie między drewnianym rusztem czy szkieletem. Idealnie dopasowuje się do konstrukcji poddasza tworząc szczelną izolację bez mostków termicznych.

Te wszystkie cechy łączy w sobie wełna skalna ROCKWOOL. Dzięki metodzie nadmuchu położysz ją nawet w najbardziej wymagających miejscach.

Wełna powinna być układana w dwóch warstwach – jedna pod drugą. Dlaczego? Ocieplenie poddasza pomiędzy krokwiami oczywiście przyniesie widoczne efekty, ale powoduje powstawanie mostków termicznych. To punkty, przez które ucieka ciepło. Dołożenie drugiej warstwy o grubości zaledwie 10 cm poprawi izolacyjność cieplną nawet o 40 proc. Latem z kolei zapewni ona komfortowe temperatury w ciepłe dni. Mostki termiczne mogą powstawać też przy braku ciągłości izolacji poddasza. Izolacja dachu powinna łączyć się z izolacją fasady. Układając wełnę skalną ROCKWOOL, warto zachować ok. 2 cm naddatku, żeby ściślej przylegała.

Równie ważna jak izolacja, jest odpowiednia wentylacja dachu. Należy zachować wentylowaną szczelinę o grubości od 3 do 6 cm, szczególnie przy pełnym deskowaniu. Dzięki szczelinie unikniesz wykraplania się pary wodnej na powierzchni desek. Jak to zrobić? Wystarczy odsunąć warstwę izolacji od deskowania. Można to zrobić poprzez sznurowanie lub użycie listew dystansowych. W podbitce okapu trzeba zapewnić otwory wlotowe, a w kalenicy dachu – wylotowe. W pomieszczeniach o dużej wilgotności zastosuj dodatkowo folię paroizolacyjną, która ograniczy ilość pary wodnej wnikającej w głąb przegrody.

Izolacja poddasza metodą nadmuchową

W przypadku poddasza możemy zastosować też do izolacji metodę nadmuchową wełną skalną

GRANROCK SUPER.

Produkt wykonany jest z naturalnych składników i nie zawiera substancji szkodliwych. GRANROCK SUPER nie pęka (jest materiałem sypkim) i nie doprowadza do biokorozji konstrukcji dachu. Jest też hydrofobizowany czyli zabezpieczony przed działaniem wody.

Ma wszelkie cechy wełny skalnej w rolce, a różni się technologią aplikacji. Może być zastosowana w nadmuchu na płasko i w skosach. Wykonawca używa do aplikacji maszyny. Jej zaletą jest szybkość wykonania – poddasze 150 kw. można ocieplić w jeden dzień. Wykonawca może to wykonać z pomocnikiem przeszkolonym tylko do podawania materiału do maszyny. Dla inwestora ma znaczenie fakt, że tę izolację można zrobić przez cały rok bez względu na temperatury zewnętrzne i nie wymaga ona żadnego okresu karencji. Domownicy mogą normalnie funkcjonować w domu podczas wykonania izolacji i inne prace budowlane, remontowe na poddaszu mogą się odbywać bezpośrednio po nadmuchu.

Izolacja ścian zewnętrznych krok po kroku

W przypadku ścian zewnętrznych również wszystko zaczyna się od materiału. Skalna wełna mineralna będzie tu najlepszym wyborem, ponieważ umożliwia swobodny przepływ pary wodnej i pomaga w pozbyciu się wilgoci technologicznej, powstałej przy budowie domu oraz eksploatacyjnej, która pochodzi od codziennych czynności – np. suszenia prania, kąpieli czy gotowania.

Skoro już masz odpowiednie materiały, to możesz przystąpić do ocieplania. Szczegółowe zalecenia montażowe są podawane przez dostawców systemów ociepleń. Izolacja musi być szczelna, dlatego lepiej przyciąć materiał z naddatkiem, żeby w razie czego dokonać korekty. Płyty należy przyklejać mijankowo, szczelnie dosuwając je do poprzednio przyklejonych. Nadmiar wychodzącej z boku płyty zaprawy klejącej usuwamy tak, by nie była widoczna na stykach płyt. Na narożach budynku płyty powinny być ułożone w sposób zapewniający "przewiązanie".

Przy izolacji ścian zewnętrznych trafisz na kilka problematycznych miejsc, którymi są naroża budynku, otwory okienne i drzwiowe. W przypadku tych dwóch ostatnich izolację najlepiej docinać w kształt litery "L", co pozwoli całkowicie pokryć naroże okienne. Naroża ścian należy izolować na przewiązkę. Przewiązki to poziome elementy umieszczone pomiędzy sąsiadującymi słupkami. Miejsca te są dodatkowo narażone na zwiększone krawędziowe obciążenia wiatrem, więc warto użyć większej ilości łączników.

Po przyklejeniu materiału izolacyjnego należy odczekać 24 godz. i po tym okresie można przystąpić do tzw. mocowania mechanicznego, a więc montażu łączników. Trzeba je dobrać do materiału konstrukcyjnego ściany i rodzaju izolacji. Przy wełnie mineralnej stosuje się łączniki z trzpieniem stalowym i talerzykiem 60 mm, a w przypadku lamelowych płyt należy stosować dodatkowe talerzyki o średnicy ok. 140 mm. W zależności od typu łączników stosuje się montaż zagłębiony lub powierzchniowy. Pamiętaj, że talerzyk łącznika musi zlicować się z płytą izolacji. Jeżeli się zagłębi, to po położeniu grubszej warstwy kleju powstanie efekt biedronki, a więc widocznych kropek na warstwie tynku.

Ostatni przystanek to położenie warstwy wykończeniowej, a więc tynkowanie. Koniecznie wybierz tynk, który umożliwi swobodny przepływ pary wodnej na zewnątrz budynku. Tylko wtedy w pełni wykorzystasz możliwości wełny skalnej. W sprzedaży są m.in. tynki mineralne, silikatowe i silikonowe. Producenci często oferują produkty w postaci barwionej masy, dzięki czemu od razu uzyskasz odpowiedni kolor ścian. Wyjątkiem są tu tynki mineralne, które mogą wymagać zastosowania farby elewacyjnej, która też powinna przepuszczać parę wodną.

Kolejność kluczem do sukcesu

W tym punkcie naszej podróży po temacie termoizolacji budynku dowiedziałeś się, jak należy ocieplać poddasze i ściany zewnętrzne budynku. Zachowując odpowiednią kolejność i trzymając się wskazówek, z pewnością osiągniesz sukces. Kiedy już zakończysz wszystkie prace, to możesz zabrać się za analizę efektywności energetycznej budynku, która pokaże ci efekty prac.

Etap 4

Autor: Wojciech Grzesiak

Pierwsze rezultaty: analiza efektywności energetycznej po zakończeniu projektu

Wiesz już, jak wykonać izolację termiczną domu, a teraz czas sprawdzić, jakie mogą być efekty poprawnie wykonanej instalacji. To inwestycja nie tylko w niższe rachunki za energię zużytą do ogrzewania i chłodzenia domu, ale także w zdrowie. Odpowiedni dobór materiałów i montaż to redukcja wilgoci do bezpiecznego poziomu i obniżenie poziomu hałasów docierających z zewnątrz. Teraz możemy porozmawiać o analizie efektywności energetycznej budynku.

Etap 4

Czym jest efektywność energetyczna budynku? Pod tym hasłem kryje się to, w jakim stopniu budynek zużywa energię.

Ograniczenie jej produkcji

Budynki mieszkalne i komercyjne odpowiadają za prawie 40 proc. energii zużywanej w większości krajów i odpowiadają za podobny poziom globalnej emisji CO2.

kojarzy nam się oczywiście z oszczędnościami finansowymi, ale poza tym to również dbanie o środowisko naturalne. Ogrzewanie może generować aż 70 proc. całkowitego zużycia energii. W Polsce jest 14 mln budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, a 5,5 mln z nich to domy jednorodzinne, w których mieszka ok. 50 proc. Polaków. Prawie 70 proc. z nich zostało wybudowanych wcześniej niż w latach 80. ubiegłego stulecia.

Jak poprawić efektywność energetyczną domu? Około 20 do 30 proc. ciepła ucieka przez okna, dlatego przy planowaniu remontu należy skontrolować ich szczelność i jakość. Dalej mamy oczywiście całkowitą termomodernizację budynku, bo jak wiadomo, dużo ciepła ucieka też przez dach i ściany. Nawet 70 proc. Trzeba ją jednak przeprowadzić według określonej kolejności. Wiele osób błędnie myśli, że wystarczy wymienić źródło ciepła na nowoczesne i bardziej oszczędne. Takie działanie przynosi skutek odwrotny do zamierzonego.

Koszt inwestycji

Pewnie zastanawiasz się, z jakimi kosztami trzeba się liczyć przy termomodernizacji domu lub izolowaniu nowego budynku. Przykładowo izolacja ścian zewnętrznych domu wełną skalną Frontrock Super o grubości 20 cm to inwestycja rzędu ok. 22 tys. zł przy powierzchni 200 m2 za materiał. Izolacja poddaszy wełną ROCKWOOL Toprock Premium, Superrock Premium, Toprock Super i Superrock o grubości 30 cm to koszt ok. 16 tys. zł dla 200 m3 ocieplenia (wyliczenia przyjęte dla domu o koszcie budowy 500 tys. zł).

Dotacje na ocieplenie domu

Rząd wspiera działania związane z poprawą efektywności energetycznej domów. W 2024 r. wciąż możesz skorzystać m.in. z ulgi termomodernizacyjnej, która wynosi 53 tys. zł. W przypadku gdy dom jest wspólną własnością małżonków, to każdy może osobno odliczyć tę kwotę od podatku. To oznacza odliczenie rzędu 106 tys. zł. Na dofinansowanie możesz też liczyć w ramach programów

"Czyste powietrze"

Program "Czyste Powietrze"

Program "Czyste Powietrze" ma na celu dofinansowywanie kompleksowej termomodernizacji budynków oraz wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy.

"Czyste powietrze plus" oraz programów lokalnych.

Kolejność ma znaczenie

Żeby poprawić efektywność energetyczną budynku, trzeba zacząć od ocieplenia. Dlaczego właśnie tak? Według raportu "Szóste Paliwo" jeżeli wymienisz tylko źródło ciepła, ale nie zadbasz o izolację budynku, to koszty ogrzewania mogą wzrosnąć nawet o 172 proc. Jeżeli jednak zrobisz to poprawnie, a więc zaczniesz od termomodernizacji, koszty ogrzewania spadną nawet o 60 proc. Ocieplenie domu pozwoli oszczędzać nawet przez 50 lat, więc to inwestycja nie tylko dla ciebie, ale także dla przyszłych pokoleń.

Etap 5

Autor: Marcin Marciniuk

Długoterminowe korzyści: jak dobra izolacja wpływa na wartość nieruchomości i środowisko

Wiesz już, że wysokiej jakości izolacja to inwestycja, która zwróci się w formie niższych rachunków za energię, ale to dopiero początek korzyści. Termomodernizacja domu ma jeszcze wiele innych zalet, o których zaraz się dowiesz. Część z nich jest oczywiście związana z twoimi finansami, ale są też takie, których być nie zobaczysz w portfelu, ale za to dostrzeżesz w swoim otoczeniu.

Etap 5

Dobra izolacja skutecznie zmniejsza ucieczkę ciepła i przedostawanie się chłodu do wnętrza domu. To przekłada się na obniżenie rachunków za energię i sprawia, że dom jest przyjazny środowisku.

Ekologia

Ekologiczna wełna naturalna!

W trakcie wytwarzania wełny skalnej ROCKWOOL prawie 100 proc. odpadów powraca do cyklu produkcyjnego, czym zasługuje na miano: ekologiczna wełna naturalna!

to obecnie temat numer jeden w wielu branżach, w tym również w budownictwie. Według raportu Grupy ROCKWOOL izolacja budynku może zmniejszyć zapotrzebowanie na energię nawet o 70 proc., a jeśli budynek jest ogrzewany węglem lub gazem, to emisja CO2 może się zmniejszyć nawet do 32 proc. rocznie.

Suma wszystkich sprzedanych w 2019 r. przez ROCKWOOL produktów do izolacji z wełny skalnej pozwoliła zaoszczędzić 888 terawatogodzin energii w całym okresie eksploatacji budynków. To przekłada się na redukcję emisji CO2 aż o 200 mln ton. To prowadzi do znacznego ograniczenia smogu. Główną przyczyną powstawania tego zjawiska jest dogrzewanie domów węglem lub innym paliwem stałym. Z badań ISECS wynika, że ogrzewanie indywidualne odpowiada za 40 proc. emisji pyłu PM 10.

Musisz jednak wiedzieć, że takie oszczędności można osiągnąć tylko przy zachowaniu prawidłowej kolejności działań. Najpierw należy wykonać prace związane z izolacją budynku, a dopiero później dobrać odpowiednie źródło ciepła. Niektórzy błędnie postrzegają termomodernizację jako wymianę np. pieca gazowego na pompę ciepła. Często szukają przy tym najtańszych rozwiązań i nie korzystają z usług profesjonalistów, którzy potrafią opracować projekt instalacji i dobrać odpowiednie rozwiązania. Takie działanie może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Dlatego najpierw zadbaj o izolację, a dopiero później wymień źródło ciepła.

Produkty ROCKWOOL mogą być bez końca poddawane recyklingowi

Wełna skalna to ekologiczny sposób na izolację budynku

Wełna skalna to nie tylko ciepło, ale też ochrona przed wilgocią

Wełna skalna ROCKWOOL jest przyjazna dla środowiska już na etapie produkcji. Firma opracowała innowacyjną technologię topienia elektrycznego, która zmniejsza ślad węglowy przy produkcji materiałów budowlanych.

Wełna skalna

Zasada 3R!

Używając wełny skalnej do ocieplenia domu myślisz ekologicznie i dajesz szansę następnym pokoleniom, by i one mogły cieszyć się przyrodą. Czy słyszałeś o zasadzie 3R? Właśnie według niej działa korzystanie z wełny skalnej. Reduce - ogranicz Reuse - wykorzystaj ponownie Recycle - odzyskaj

powstaje z naturalnych surowców – bazaltu i dolomitu. Jest odporna na ogień i może być bez końca poddawana procesowi recyklingu. Dodatkowo nie wydziela toksycznych substancji, więc poprawia jakość powietrza wewnątrz budynków.

Przyjmuje się, że izolacja zwraca się w ciągu kilku lat, ale tak naprawdę może się zwrócić częściowo lub w całości już po zakończeniu prac. Jeżeli dom jest zbudowany w duchu dbania o jego efektywność energetyczną, to jego wartość jest odpowiednio wyższa. Jest to szczególnie widoczne w przypadku starszych budynków, które są poddawane termomodernizacji. Według różnych źródeł wartość domu po zakończeniu prac może wzrosnąć nawet o 15 proc.

To już koniec naszej podróży po meandrach izolacji i termomodernizacji budynku. Wiesz już, jak ważne są odpowiednie przygotowania jeszcze przed sporządzeniem projektu. Wiesz też, że wełna skalna ROCKWOOL to doskonała inwestycja w przyszłość, ochronę portfela i środowiska. Wiesz także, jakich błędów należy unikać w trakcie wykonywania prac. Z takim przygotowaniem możesz pomyśleć o zapewnieniu ciepła i spokoju sobie i kolejnym pokoleniom.